Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Ostrów Mazowiecka - Brama na Wschód

 


       
   
 

 

 

Ostrów Mazowiecka leży w północno-wschodniej części Mazowsza na skrzyżowaniu ważnych krajowych (droga Nr 8 wraz z oddaną kilka lat temu do użytku obwodnicą miasta) oraz międzynarodowych szlaków komunikacyjnych. Liczy blisko 24 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 22 km kw. Prawa miejskie otrzymała w roku 1434 z rąk mazowieckiego księcia Bolesława IV. Herbem miasta jest stylizowana „ostrowa”, od której wzięło ono swoją nazwę. Położenie u zbiegu tras komunikacyjnych, od zarania dziejów było głównym atutem w rozwoju gospodarczym i społecznym Ostrowi, który znacząco wzrośnie po wybudowaniu międzynarodowej trasy Via Baltica.

Dzięki takiemu położeniu oraz wyjątkowo przyjaznej biznesowi polityce władz samorządowych, miasto osiągnęło w ostatnich dwóch dziesięcioleciach znaczący wzrost gospodarczy, stając się siedzibą licznych przedsiębiorstw, między innymi Fabryk Mebli FORTE, Krüger, NP Pharma, Alpla, Schneider Polska, Rolstal Pawłowski, MSM Ostrowia, KAMA, ZURAD, Producent Styropianu GENDERKA, Długpol oraz ponad 3 tys. zarejestrowanych średnich i małych podmiotów gospodarczych, a także wielu banków i instytucji ubezpieczeniowych. Prawdziwą potęgę stanowią firmy transportowe i spedycyjne (największa w skali kraju ilość pojazdów na jednego mieszkańca). Samo miasto jest również ważnym przedsiębiorcą i pracodawcą. Jest bowiem jedną z niewielu gmin, w której najważniejsze dla mieszkańców usługi (woda, ścieki, ciepło, komunikacja miejska, odbiór nieczystości z bezpłatną segregacją odpadów) są realizowane przez miejskie spółki (ZGK, ZEC, TBS), w których 100% udziałów należy do miejskiego samorządu. Dzięki temu ostrowianie mają na te usługi jedne z najniższych cen w kraju. Dużą wagę przywiązuje się tutaj do ochrony środowiska.

W trosce o nie wybudowano wysokowydajną oczyszczalnię ścieków oraz najnowocześniejszy w tej części kraju zakład segregacji odpadów, a także wdrożono program ich selektywnej zbiórki.

Poważną część miejskich inwestycji stanowi budowa infrastruktury drogowej.

 

Władze samorządowe dbają także o zaspokajanie potrzeb mieszkańców w takich dziedzinach życia społecznego jak: edukacja, kultura, sport i rekreacja. W mieście działają filie dwóch wyższych uczelni.

W roku 2009 oddano do użytku pierwszy etap Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem” (kryta pływalnia, jakuzi, zjeżdżalnia, brodzik, bicze wodne, sauny oraz pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianą wspinaczkową) wraz z nowym system komunikacyjnym, parkingami i terenami zielonymi. Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka otwiera się na miłośników czynnego spędzania wolnego czasu wśród czystej, nieskażonej przyrody. Jest tu prawdziwy raj dla grzybiarzy, myśliwych, wędkarzy i rowerzystów.


Będąc partnerem miast: włoskiego Brembate di Sopra, rosyjskiego Riazania i ukraińskiego Zasławia - Ostrów tworzy pomost pomiędzy zachodnią i wschodnią Europą i jest prawdziwą bramą na Wschód.