Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Koncertowali i zwiedzali

30.08.201113:43

Artur

Zakończył się, trwający kilka dni, pobyt członków ukraińskiego zespołu tańca „Barwograj” z Zasławia w Ostrowi Mazowieckiej.

 Tancerzom i ich opiekunom, goszczącym w naszym mieście od 18 do 23 sierpnia 2011 r. towarzyszyli członkowie Młodzieżowej Rady Miasta i Powiatu wraz z koordynatorem Iloną Plewnicką, instruktor tańca z Miejskiego Domu Kultury Bożena Jakubczyk oraz w roli tłumacza mieszkająca od wielu lat w Ostrowi rodowita Ukrainka Oksana Pankovska.

Podczas tegorocznych Dni Ostrowi podpisany został protokół o rozpoczęciu współpracy z Miastem Zasław, który otwiera drzwi do kontaktów między społecznościami obu miast. Zasław to jedno z najstarszych miast na Wołyniu, leżące w obwodzie chmielnickim, gdzie łączą się ze sobą trzy rzeki Horyń, Ponora i Soszeń. Chociaż znane było jeszcze za czasów Rusi Kijowskiej, to pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1390 roku. Status miasta otrzymał w 1583 roku, kiedy połączone zostały ze sobą Stare i Nowe Miasto, Stary i Nowy Zasław. Obecnie zamieszkuje go ok. 20 tys. mieszkańców i jest prężnie rozwijającym się centrum powiatu zasławskiego.

W czerwcu z oficjalną wizytą na uroczyste obchody Dni Zasławia udała się delegacja miasta Ostrów Mazowiecka. Występujący na swojej rodzimej scenie zespół „Barwograj” zrobił ogromne wrażenie na członkach delegacji, czego efektem było zaproszenie Pana Burmistrza Władysława Krzyżanowskiego do zaprezentowania się ostrowskiej publiczności. Ich występ mogliśmy podziwiać podczas VIII Pyzy Mazowieckiej, zorganizowanej 21 sierpnia 2011 r. przy stawie miejskim. Występujący w 31-osobowym składzie zespół, przedstawił tańce ludowe „Polkę - przeskok”, „Polkę - Zasławczankę” oraz „Hopak”, a także taniec współczesny „Kryształowe potoki”, „Taka jak Ty...” i wzruszającą „Balladę o niewinnych duszach...”. Młodzi tancerze wyraźnie podbili serca ostrowskiej publiczności, która nagrodziła ich gromkimi brawami. Za choreografię zespołu odpowiedzialni są Zoriana i Rusłan Kuzema. W 1997 roku utworzyli oni zespół tańca „Barwograj” na bazie Zasławskiej Dziecięcej Szkoły Sztuki. Dzieci uczęszczają do niej przez 8 lat, gdzie zdobywają i doskonalą umiejętności w dziedzinie tańca klasycznego, ludowego i towarzysko-współczesnego. Zespół zdobywa wysokie wyróżnienia na wielu przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą. W tegorocznym XII Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu „Słońce, Radość, Piękno”, zorganizowanym w lipcu w bułgarskim mieście Nesseber, w którymudział wzięło ok. 4 tys. uczestników z 11 krajów świata, „Barwograj” zdobył pierwsze i drugie miejsca w swoich kategoriach. Zespół zaprezentował się także warszawskiej publiczności 22 sierpnia w Bemowskim Centrum Kultury. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków kultury w Warszawie, który swoją działalność rozpoczął w marcu 2006 roku. Zapowiedź koncertów pojawiła się w Radio Oko i Radio Dla Ciebie, zespół udzielił też wywiadu dla Radia Bemowo.FM.
Pobyt w Ostrowi był doskonałą okazją do zaprezentowania ukraińskiej młodzieży walorów lokalnych i regionalnych naszego kraju. Wspaniałą zabawą była wizyta na ostrowskiej pływalni i w kręgielni, a także przejażdżki bryczkami i grill w Broku. Nie zabrakło wizyty w miejskim ratuszu, który odwiedziły jako pierwszy, zaraz po przyjeździe do Ostrowi oraz zwiedzania Grodu Książąt Mazowieckich. W programie pobytu była także wycieczka do Warszawy, gdzie młodzież zwiedziła Stare Miasto, Centrum Nauki Kopernik, obejrzała panoramę miasta z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki oraz wzięła udział w pokazie multimedialnym widowiska „Woda – Światło – Dźwięk” na Podzamczu.  Słodką niespodzianką było zwiedzanie fabryki krówek w Milanówku, gdzie oprócz obserwacji procesu powstania cukierków, były też zajęcia praktyczne polegające na samodzielnym zawijaniu słodkości w papierek.
Chociaż pobyt trwał zaledwie kilka dni, to pożegnanie zostało oblane rzęsistymi łzami. Padały zapewnienia o przyjaźni i pamięci oraz obietnice utrzymywania nawiązanych świeżo kontaktów.