Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

VII DNI OSTROWI MAZOWIECKIEJ

19.05.200916:00

align="center">

VII Dni Ostrowi Mazowieckiej

 

Tegoroczne Dni Ostrowi, obchodzone już po raz siódmy, zbiegały się z jubileuszami: 575-lecia nadania praw miejskich, 495-lecia przywileju Księżnej Anny Mazowieckiej, 135-lecia założenia miejskiego parku i stawu , 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, 55-lecia Zespołu Szkół Publicznych Nr 2, 45-lecia Zespołu Szkół Nr 1, 40-lecia Miejskiego Domu Kultury.  Pierwszego dnia swój jubileusz 40-lecia obchodził Miejski Dom Kultury, który zaprezentował szeroką gamę różnorodnej działalności. Podczas koncertu podziwialiśmy występy zespołów Tonika I i Tonika II, Zament, Bezwianka, solistów i wychowanków instruktorów Remigiusza Danelczyka i Janusza Spaulenoka. Koncert jubileuszowy poprowadził znany wychowanek MDK, lider kabaretu OT.TO Wiesław Tupaczewski.

 

W Koncercie Wieczoru SZAFA GRA wystąpili aktorzy Teatru BUFFO z Warszawy.  W niedzielę z okazji Dnia Dziecka ostrowskie przedszkola wraz z MDK zaprezentowały przepiękne układy taneczne podczas kolejnego Ostrowskiego Festiwalu Przedszkolaków. Trzeci dzień miejskich uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą odprawioną w intencji mieszkańców i miasta. A wieczorem na Letniej Scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano koncert z przebojami Jana Kiepury.

 

 

Otwarcie Grodu Książąt Mazowieckich

 

Głównym wydarzeniem (oprócz wieczornego koncertu KULTU) drugiego dnia Dni Ostrowi było uroczyste otwarcie Grodu Książąt Mazowieckich oraz Jarmark Księżnej Anny. Przypomnijmy pokrótce, że księżna Anna (z rodu Radziwiłłów) była żoną mazowieckiego księcia Konrada III Rudego i po jego śmierci rządziła Mazowszem w imieniu nieletnich synów Janusza i Stanisława. Zabiegała o zachowanie niezależności, mocno już okrojonego wówczas księstwa mazowieckiego, dbała również o jego rozwój ekonomiczny. Jej przywilej dla Ostrowi przyznający prawo odbywania czterech jarmarków w roku oraz jednego targu tygodniowego, spowodował dynamiczny rozwój miasta (handel, rzemiosło, piwowarstwo itp.), które wkrótce stało się jednym z bardziej znaczących ośrodków miejskich na Mazowszu.

Od kilku lat podczas Dni Ostrowi organizowany jest Jarmark Księżnej Anny Mazowieckiej, na który przyjeżdża coraz więcej wystawców i sprzedających, nawet z dość odległych stron.W tegorocznym Jarmarku pojawił się także autentyczny góral z Nowego Targu z oscypkami i owczymi skórami. Tradycyjnie też przyjechali do Ostrowi handlowcy z Kiermus k/ Tykocina ze starociami i różnego rodzaju bibelotami kolekcjonerskimi. Z Kiermus przyjechała również Kapela Jankiela, a oprócz tego byli pszczelarze, rękodzielnicy, garncarz z okolic Myszyńca. Własne stoisko mieli ostrowscy wędkarze z Koła Nr 41 PZW, a także trzech uczniów z ZS Nr 2, którzy zamierzają udać się z rowerową pielgrzymką do Watykanu. Mają już rowery ufundowane przez biskupa łomżyńskiego (i jego błogosławieństwo) oraz przez burmistrza miasta. Mieli nadzieję uzbierać podczas Jarmarku nieco grosza na tak daleką drogę, ale to co im wrzucono do puszki wystarczyłoby być może na pielgrzymkę, ale do… Wąsewa.


Duży podziw i zainteresowanie budziła wystawa prac pań z hafciarskiego Klubu Kolorowej Nitki. Wnętrze dworu wewnątrz Grodu ozdabiały trofea myśliwych, w tym Kazimierza Duckiego, które przypominały o łowieckich tradycjach Ostrowi. Zainteresowanie budziła także galeria herbów rycerstwa mazowieckiego z Ziemi Nurskiej, które 600 lat temu zasiedlało i kolonizowało, spustoszoną kilkuwiekowymi najazdami sąsiadów ze Wschodu, tę część Mazowsza. Okazało się, że wielu mieszkańców Ostrowi i okolic żywo interesuje się swoim pochodzeniem.


Urzędujący w dworze przedstawiciel Związku Szlachty Polskiej Jan Szulborski, miał pełne ręce roboty wyszukując w herbarzach nazwiska i przynależne im herby. Należy jeszcze dodać, że wieże nad bramami prowadzacymi do Grody ozdabiały flagi ksiestwa mazowieckiego oraz miasta. Ale nie tylko to przypominało o średniowiecznym rodowodzie.Walki i pojedynki rycerskie stoczone przez Grupę Pokazową Walk Rycerskich KARYJCZYCY były tak realistyczne, że jedna z młodych „widzek” aż się rozpłakała. Kto nie przepada za siłowymi rozwiązaniami miał do wyboru pokazy dawnych tańców w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego BELRIGUARDO oraz VER VETUSTATIS.

 

Bogatą ofertę przygotowało także ostrowskie Bractwo Łucznicze, które zaprosiło do Ostrowi grupę młodych łuczników ze Szczytna i zorganizowało Turniej Łuczniczy o Podwiązkę Księżnej Anny oraz liczne i pomysłowe gry i zabawy średniowieczne. Pokaz sokolniczy Piotra Zadwornego także zgromadził wielu widzów. Było także coś dla ciała – pieczone prosię, chleb ze smalcem oraz miód pitny. I wszystko byłoby znakomicie gdyby nie pogoda. Od rana z niewielkimi przerwami padał deszcz, który w pewnej chwili przeszedł w całkiem solidną ulewę. Wymusiło to wprawdzie pewne zmiany w programie, ale nie przeszkodziło w uroczystości otwarcia Grodu. Marszałek województwa Adam Struzik przyjął honorowy patronat i co więcej – przybył do Ostrowi i wziął udział w ceremonii otwarcia Grodu.

W uroczystości uczestniczyli ponadto: były marszałek województwa Zbigniew Kuźmiuk, ks. ppłk Stanisław Dębicki, radna wojewódzka Danuta Janusz, prof. Adam Dobroński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasz Skrzyczyński, starosta Zbigniew Kamiński, radni miejscy i powiatowi, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu ostrowskiego, a także goście z Brembate di Sopra: wiceburmistrz Marco Mazzanti, jego poprzednik i honorowy obywatel Ostrowi Mario Imi oraz Giuliano Damiani, Gianbattista Gualandis, Salvatore Scollo i Giuseppe Pellegrinelli.

Prof. Adam Dobroński w krótkim wykładzie przedstawił jak bardzo miejsce, w którym wzniesiony został Gród Książąt Mazowieckich, związane jest z dziejami Ostrowi. Tutaj znajdował się dwór mysliwski książąt mazowieckich, potem dwór Zygmunta Augusta, tu rozegrała się zwycięska potyczka powstańczego oddziału z kozakami podczas powstania styczniowego i tutaj odbywały się egzekucje powstańców schwytanych przez Rosjan. Przed wojną w tym miejscu znajdowało się starostwo powiatowe spalone przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Po wykładzie nastąpiło otwarcie Grody. Nie obyło się to jednak bez kłopotów. Topór użyty do przecięcia wstęgi zamiast nożyczek, po prostu się złamał. Dopiero użycie drugiego i wspólny wysiłek wszystkich biorących udział w uroczystości sprawiły, że oporny kawałek tkaniny w końcu skapitulował i Gród został otwarty. Aby w przyszłości nie trzeba było uciekać się do tak drastycznych metod, marszałkowi województwa wręczono okazały klucz otwierający „Porta et Corda” (bramy i serca)


Tradycyjnie wręczono najlepszym absolwentom ostrowskich gimnazjów stypendia ufundowane przez burmistrza Brembate di Sopra. W tym roku otrzymali je: Izabela Sochocka i Patryk Zadroga z GP Nr 1, Beata Ziemczyk z GP Nr 2, Radosław Suwalski z GP Nr 3 i Krzysztof Bielak z GP Nr 4. Już niebawem do Brembate udadzą się z wizytą przedstawiciele samorządu ostrowskiego zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk oraz radny Bogusław Konrad i wręczą włoskim uczniom nagrody burmistrza Ostrowi. Nagrody otrzymali także uczniowie za osiągnięcia w nauce: Katarzyna Wesołkowska z GP Nr 1, Sebastian Brejnak z ZSP Nr 1 oraz Hubert Zadroga z GP Nr 3. Za sukcesy odniesione w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali:Michał Swaczyna z ZSP Nr 2 oraz ze Sceny Kotłownia: Rafał Swaczyna, Łukasz Duda, Alicja Bauer, Adam Bauer, Dorota Herman, Bartek Wojewódzki, Weronika Kaczmarek, Natalia Tyburska, Kinga Pochmara i Piotr Trentowski. Z kolei za osiągnięcia sportowe nagrodzono sztangistki z klubu UOLKA: Milenę i Kamilę Kruczyńskie, Magdalenę Pędzich, Annę Krystman oraz ich trenera Zygmunta Klepackiego. Medalem im Burmistrza Ludwika Mieczkowskiego „Bene de Ostrovia Meritus” (dobrze dla Ostrowi zasłużony) wyróżniony został Zenon Kacpura. Za upowszechnianie wiedzy o martyrologii narodu polskiego na „nieludzkiej ziemi”, w tym także za granicą, Odznakami Honorowymi Związku Sybiraków odznaczeni zostali; Małgorzata Żyłowska, Mario Imi, Zbigniew Kamiński, Krzysztof Laska i Tomasz Skibicki. Na koniec wręczono nagrody zwycięzców w turnieju łuczniczym. Tym razem gospodarze okazali się nad wyraz szarmanccy i w efekcie nagroda powędrowała do Szczytna. Wcześniej nagrodzeni zostali zwycięzcy w zawodach wędkarskich i ekologicznych przeprowadzonych w ramach Dnia Dziecka przez Koło Nr 41 PZW. (AM)

 

Sponsorzy VII Dni Ostrowi Mazowieckiej: ALPLA Opakowania z tworzyw sztucznych sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, KEFAL KEMPISTY spółka jawna,PHU ELEKTRYM Marek Rymer, Firma Handlowo-Usługowa METRO Władysław Mierzejewski, Zakład Robót Budowlano-Drogowych Tomasz Dawidowski, Firma DROGBUD Andrzej Pecura, Towarzystwo Ubezpieczeniowe UNIQA, PPHUT DŁUGPOL Ryszard Długołęcki, Firma OGROBUD Ireneusz Szymański, Zajazd Skalny Stanisław Han, Cukiernia Marek Burkiewicz.

 

Włoskie stypendia

 

W uroczystościach VII Dni Ostrowi Mazowieckiej wziął udział marszałek województwa Adam Struzik oraz goście z Brembate di Sopra: wiceburmistrz Marco Mazzanti, jego poprzednik i honorowy obywatel Ostrowi Mario Imi oraz Giuliano Damiani, Battista Gualandis, Salvatore Scollo i Giuseppe Pellegrinelli.

 


Tradycyjnie wręczono najlepszym absolwentom ostrowskich gimnazjów stypendia ufundowane przez burmistrza Brembate di Sopra. W tym roku otrzymali je: Izabela Sochocka i Patryk Zadroga z GP Nr 1, Beata Ziemczyk z GP Nr 2, Radosław Suwalski z GP Nr 3 i Krzysztof Bielak z GP Nr 4.

 

Za upowszechnianie wiedzy o martyrologii narodu polskiego na „nieludzkiej ziemi”, w tym także za granicą, Odznaką Honorową Związku Sybiraków odznaczony został nasz przyjaciel z Brembate Mario Imi.

Odbyło się również spotkanie komendanta Straży Miejskiej, komendanta Policji oraz przedstawiciela policji z Brembate Salvatore Scollo, którzy omówili różnice w działaniu naszych policji oraz wymienili doświadczenia w sprawach bezpieczeństwa miasta czy karania mandatami. Podczas spotkania Salvatore Scollo oraz komendant Straży Miejskiej Dariusz Nowacki wymienili się oficjalnymi emblematami lokalnej policji w Brembate di Sopra i ostrowskiej Straży Miejskiej.

Wkrótce po zakończeniu naszych uroczystości do Brembate di Sopra udali się z wizytą przedstawiciele samorządu ostrowskiego zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk oraz radny Bogusław Konrad i wręczyli włoskim uczniom nagrody burmistrza Ostrowi.

Już niebawem, bo w sierpniu Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz delegacja władz samorządowych miasta Ostrów Mazowiecka odwiedzi naszych przyjaciół we Włoszech uczestnicząc w uroczystościach z okazji święta ich miasta.


 

PROGRAM

29 maja  Piątek

40-LECIE MIEJSKIEGO DOMU KULTURY (stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji)

16.00                     Nowatorskie działania integracyjne realizowane Metodą KLANZY - pedagogika zabawy

18.00                     Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej i czirliderek

19.00                     Koncert Jubileuszowy z okazji 40-lecia Miejskiego Domu Kultury – prowadzenie WIESŁAW TUPACZEWSKI lider Kabaretu OT.TO

21.00                     KONCERT WIECZORU: SZAFA GRA w wykonaniu aktorów Teatru BUFFO z Warszawy (wystąpią: Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Paweł Hartlieb i WOJCIECH DMOCHOWSKI)

 

30 maja  Sobota

MAZOWIECKI JARMARK KSIĘŻNEJ ANNY  (Ogródek Jordanowski  - Gród Książąt Mazowieckich)

11.00               Kiermasze i prezentacje rękodzieła artystycznego, kolekcjonerstwo, stoiska promocyjne ostrowskich twórców
i rzemieślników/muzyka w wykonaniu KAPELI JANKIELA

12.00               Turniej łuczniczy „O podwiązkę Księżnej Anny”

13.00               Muzyka i tańce średniowiecza

14.00               Pokazy walk i pojedynków rycerskich – Grupa Pokazowa Walk Rycerskich KARYJCZYCY

14.30               Pokaz sokolniczy – Piotr Zadworny

15.40               Inauguracja konkursu „Ostrowskie mity i legendy”

16.00               Inscenizacje historyczne W ŚREDNIOWIECZNYM GRODZIE (Zespół Tańca Dawnego BELRIGUARDO
i Grupa Pokazowa Walk Rycerskich KARYJCZYCY)

17.00               BLOK OFICJALNY

                         Powitanie zaproszonych gości

                         Historia ostrowskiego Grodu – prof. Adam Dobroński

Uroczyste otwarcie Grodu Książąt Mazowieckich

                         Wręczenie klucza „Do Grodu i Serc Mieszkańców”

                         Wręczenie stypendiów Burmistrza Brembate di Sopra dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów

                         Wręczenie listów gratulacyjnych i nagród Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka uczniom ostrowskich szkół

                         Wręczenie medali im. Burmistrza Ludwika Mieczkowskiego

                         Wręczenie Odznak Honorowych Związku Sybiraków

                         Wręczenie nagrody zwycięzcy turnieju łuczniczego „O podwiązkę Księżnej Anny”

Podczas Jarmarku organizowane będą ponadto: liczne gry i zabawy średniowieczne, degustacja miodu pitnego, spotkania „Puszczański rodowód” z wędkarzami, leśniczymi, myśliwymi.

 

(stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji)

20.00               Koncert zespołu Na Pohybel

21.00               GWIAZDA WIECZORU: zespół KULT

 

31 maja  Niedziela

11.00               Msza św. w intencji mieszkańców i miasta w kościele Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej

 (stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji)

12.00               FESTIWAL PRZEDSZKOLAKÓW „Ostrowskie Słoneczka” i młodsze zespoły MDK; „Kolorowy Świat Bajek” - program dla dzieci i wiele innych atrakcji

(Letnia Scena przy Miejskiej Bibliotece Publicznej)

18.00               PRZEBOJE JANA KIEPURY (wykonawcy: Katarzyna Trylnik – sopran, Andrzej Kalinin – tenor, Rafał Bartmiński – tenor, Salonowa Orkiestra Johanna Straussa, Andrzej Krajewski – prowadzenie koncertu)

 

VII DNI OSTROWI MAZOWIECKIEJ zbiegają się z jubileuszami:

575-lecia nadania praw miejskich

495-lecia przywileju Księżnej Anny Mazowieckiej

135-lecia założenia miejskiego parku i stawu

100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (11-13 września – Zjazd Absolwentów)

55-lecia Zespołu Szkół Publicznych Nr 2

45-lecia Zespołu Szkół Nr 1 (30 maja – Zjazd Absolwentów)

40-lecia Miejskiego Domu Kultury

 

Imprezy towarzyszące:

25 maja, godz. 10.30 – sympozjum „Rotmistrz Witold Pilecki w piekle XX wieku” (Zespół Szkół Nr 1, ul. Rubinkowskiego 8)

30 maja, godz. 12.00 – Festyn Wędkarski - Koło Nr 41 PZW (staw miejski)

30 maja - Mobilne Centrum Informacji - Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (Ogródek Jordanowski)

31 maja, godz 9.30 - Otwarte Mistrzostwa Samorządowe w Brydżu Sportowym pod Patronatem Starosty Ostrowskiego (Zespół Szkół Nr 2 - ul. Kościuszki 8)

5-6 czerwca – Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich – Ostrów Mazowiecka 2009 (organizatorzy: MCKiS, Miasto Ostrów Mazowiecka, Scena Kotłownia)

5 czerwca, godz. 22.00 – spektakl uliczny w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinia „Hiob” Karola Wojtyły (Plac Wolności)

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie

 Pobierz plakat w formacie PDF